Megviseli Kínát a konténerlogisztika
A kínai termékek iránti kereslet olyannyira megnőtt az utóbbi időben, hogy az lényegében globális konténerhiányt okoz, ami erősen megemeli a szállítási költségeket, és növeli a termékek árát is. Az Origo cikke szerint ez káros hatással lehet az ország exportjára, illetve rengeteg termék esetében készlethiányhoz vezethet. Mint írták,
Kína soha nem látott kereskedelmi többletet produkált tavaly. A kínai kivitel novemberben a hatodik egymást követő hónapja bővült. Ez részben annak köszönhető, hogy a kínai gyártók előnyös helyzetbe kerültek a külföldi, járványügyi korlátozások miatt akadályoztatott versenytársaikkal szemben, ahogy szinte az egész világ zárlat alá került a koronavírus-járvány miatt. Bár ezzel egyidejűleg a légi teherfuvarozás erőre kapott, annak korlátozottsága – és korlátozása – azonban csak részbeni enyhülést hozott, mivel most szinte minden árunak a tengeren kell célba érnie.
Fotó: Getty Images
A járványnak köszönhető munkaerőhiány, a vírusveszély miatt megnehezülő műszakváltások miatt a kikötőkben a ki- és berakodás nagyon lelassult, így a konténerek nincsenek folyton mozgásban. Az üres konténerek átlagosan 45 napot töltenek a raktárakban, kikötőkben, de van, ahol ez eléri a 60 napot is.
Iparági megfigyelők szerint a kétségbeesett cégek hetekig várnak a konténerekre, és már felárat is fizetnek a megszerzésükért, ami a szállítási költségek megugrását eredményezi. A tavaly márciusi alacsony árakhoz képest. A Kínából Európába és az USA-ba irányuló fuvardíjak 300 százalékkal emelkedtek.
A cikk szerint egy átlagos 1200 dolláros napi díjú konténer jelenleg 6.000 dollár körül mozog. De Vietnámból például indult már 10.550 dolláros konténer is.
Az ázsiai hiány Európában és az USA-ban is hiányhoz vezetett, mivel a kínaiak olyan agresszíven próbálják visszaszerezni a szállítási eszközöket, hogy azok a legtöbb esetben üresen mennek vissza a Távol-Keletre. Így is minden egyes Kínába érkező konténerre három induló konténer jut.
Az egyik legnagyobb kínai technológia óriás, az Alibaba logisztikai ága a Cainiao, konténerfoglalási szolgáltatást indított légi és tengeri árufuvarozáshoz a globális hiányra reagálva. Szolgáltatási több, mint 200 kikötőt fog lefedni 50 országban. A szolgáltatás 30-40 százalékkal csökkenti majd a szállítási díjakat.
A probléma nagyon sokrétű és elemzők szerint körülbelül 3-6 hónap, amíg bármilyen megoldás is eszközölhető a lassú gyártás és kereskedelmi egyenetlenségek miatt.
Hozzászólások lezárva.